4.1 Revitalizace zeleně 2020

  V letech 2018 - 2020 obec v Semaníně realizovala projekt Revitalizace zeleně za asi 2,7 milionu Kč, z čehož asi 1 milion sedmdesát tisíc Kč byl podíl obce, tedy 40%. To je dost peněz pro rozpočet obce + další náklady vyplývající z následné péče po desetiletí, na to, abychom se zamysleli nad tím, jestli takové výsadby Semanínu stály za to. 
   
  Podle mého názoru jsou průšvihové. Jsou předimenzované ve velikostech i počtu, v místech, kde o ně občané nestojí nebo kde budou za pár let kolizní (jsou blízko domů, které zastíní, blízko cizích hranic, blízko jiných nedávno vysazených okrasných stromů). Často v místech, kde obec na své náklady ty samé druhy likviduje, protože překážely, i opakovaně, neboť z pařezů např. vrby znovu obrážejí. Navíc jsou výsadby druhově i tvarem sazenic velmi omezené.    

   Zastupitelé projekt nijak s občany, natož s místními odborníky (jmenujme minimálně absolventy zahradnické fakulty: Jakub Herynek, Luděk Urban, Anna Smyčková a já)  nekonzultovali, pouze několik dnů před podáním žádosti o dotaci na veřejné schůzi sdělili, že projektová dokumentace je zpracovaná. Okamžitě jsem o ni požádal. Obratem (v časové tísni) jsem zjistil mnohá negativa, poslal je zastupitelům a snažil se je získat pro diskuzi. Reakcí tehdejší starostky, JUDr. Chalupové bylo prohlášení, že o projektu je už definitivně rozhodnuto a dala pokyn k podání žádosti o dotaci. Protože proti velkým stromům na dolní křížovatce protestoval osobně ještě Martin Pácl, alespoň tam nejblíže k jeho domu došlo k úpravě osazovacího plánu z velkých stromů na úzké. 
 
 
   Mé vysvětlení, proč jsou výsadby provedeny nehospodárně a mnohde neúčelně:
  1) Starostka Chalupová se chtěla před ukončením své funkce zapsat do historie obce získáním větší částky na zeleň. O úpravě návesního parku mluvila celé roky, ovšem tak, že k tomu najme odborníka. Některá místa v obci nechala navrhnout k osázení Jakubem Herynkem (např. plácek na křižovatce u Páclů) atd. Nakonec ale zadala návrh zaneprázdněné projektantce, která o Semanínu nic moc neví, ale bydlí daleko (Kroměřížsko). Ani návrhů J. Herynka nebylo využito. 

  2)   Projektantka návrhu Semanínu moc nedala co do seznamování se s místem. Mnohé jí navržené stromy v prostoru návsi nakreslila do plánů velké a stávající zeleň nakreslila malou tak, že na papíře vypadá nově navržená výsadba jako dominantní, s dostatkem místa. U obecních bytovek zase naopak zakreslila nově navržené stromy malými značkami, jakože tam dobře vlezou. Tedy nezvládla měřítko reálného prostoru vůči nově navržené zeleni. Další výtkou je již zmíněná druhová i tvarová omezenost, což je vždycky z hlediska náročnosti projektu jednodušší - projektant s tím má menší práci. Někde projektantka neřešila budoucí náročnost péče či její nereálnost (nejlépe to ukazují zmnožené návrhy vrb, které se mají řezat "na hlavu" - tj. opakovaný častý řez koruny, viz rybník na horním konci), habrová stěna na křižovatce u Páclů aj. To vše však nevysvětluje, proč jsou nové stromy navrženy k výsadbě poměrně velké a mnohde v tolika kusech. Vysvětlením může být, že projektantka dobředu kalkulovala s určitým objemem nákladů, do kterého návrh chtěla stůj co stůj "napasovat". Otázka je, proč?  Mohla mít již dopředu nasmlouvaný podíl z nákladnosti návrhu a nechtěla o nasmlouvané peníze přijít. 

   3)  Díl viny nesou i zastupitelé. Roky jsem se s paní Chalupovou dohadoval v mnoha případech. Zastupitelé se nechtěli podstatou zabývat, i vzhledem k dominantnímu vystupování paní Chalupové, šli jí tzv. "z cesty". Díl viny nesou i občané, že se o investice v obci nezajímají dostatečně v době, kdy je ještě lze ovlivnit. Konkrétně návrh Revitalizace však mohli ovlivnit jen těžko - zastupitelé prakticky nedali prostor k diskuzi. 


    Jak to se špatně vysazenou zelení bude dál? Je financována z dotace, jejíž tzv. udržitelnost je 5 let. 5 let tedy s výsadbami "nelze hýbat". Poté bychom nezanedbatelnou část stromů mohli přesázet na vhodnější místa. Ponese to však další náklady a potvrdí to, že jsme dotaci nevyužili správně.
 
   
 
     U objektu obecní "hasičárny" jsme spory se zelení měli už dříve. Mladá lipka musela pryč nejprve podle M. Chalupové proto, že byla blízko sousednímu domu (přítelkyně paní Chalupové). V nových výsadbách jsou ovšem stromy vysazeny na mnoha místech ještě daleko blíže k soukromým domům. Proč máme v Semaníně jiné přístupy pro přátele a jiné pro ostatní? Později uváděla M. Chalupová jako důvod odstranění lipky překážení stavbě při opravě hasičárny, viz komentář u fotografie současného stavu níže.
 

   David Smyčka, 2.2. 2021, 608731830, rozmaryn@sreznam.cz
     

Fotogalerie: 4.1 Revitalizace zeleně 2020

/album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/email-a-vranove-19-3-2018-jpg1/ Snaha o úpravu návrhu před podáním žádosti - email projektantce /album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/email-zatupitelum-17-3-2018-jpg1/ Snaha o diskuzi se zastupiteli a projektantkou /album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/dsc04637-jpg1/ Z leva: vrba bílá a olše tam, kde je obec před pár lety kácela; nemají zde dostatek prostoru. I okrasných jabloní vpravo je moc. Budou utiskovat i stávající mišpuli. /album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/dsc04651-jpg1/ Naprosté ucpání prostoru - velké stromy budou v budoucnu utiskovat malé. Mimo fotografii jsou velká lípa republiky a vícekmenná babyka. Vysazený nově je i velmi vzrůstný javor klen.
/album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/dsc04657-jpg1/ Stromy zcela zastíní bytovku z východu, jihu i severu; sníží se tak kvalita obecního majetku atd. U ostatních bytovek to bude trochu lepší, celek ale bude vzrostlý "les". /album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/dsc04662-jpg1/ Nové vrby a olše se vysadily tam, kde se čerstvě (viz čerstvé řezy na pařezu) i více let zpět opakovaně kácely a kde už narůstají nové z pařezových výmladků. /album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/dsc04666-jpg1/ Někde jsou stromy velmi blízko domů. Jde o vzrůstné druhy: babyka, lípa, habr, třešeň ptačí, dohromady se budou kvůli nedostatku světla předhánět, kdo doroste výš. /album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/dsc04673-jpg1/ Příklad vrb řezaných ob rok "na hlavu". Takto bychom měli řezat i vrby u obecního rybníka. Je to pěkné, ale pro obec nesmyslný náklad.
/album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/dsc04675-jpg/ Křižovatka u Páclů. Vysazeno asi 20 stromů a živé ploty z habrů vyžadujících časté ořezávání. Obec má od J. Herynka návrh na osázení menšími stromy s jedlými plody a s možností zapěstování s více kmeny. Keře rozmístěné tak, aby se nemusely řezat. /album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/dsc04677-jpg1/ Odsud před lety z aktivity M. Chalupové musela zmizet asi 10 letá lípa vysazená za starosty J. Smoly. Prý aby nepřekážela stavbě při opravě hasičárny. Nová výsadba překáží o to víc a bude navíc náročná na péči (záhony růží), o kterou nikdo nestojí. /album/fotogalerie-4-1-revitalizace-zelene-2020/pohled-pres-vicekmenne-vrby-2008-jpg/ Ukázka původní zeleně v roce 2008. Vrby pak byly vykáceny, stínily nájemcům bytovky. Dodnes z pařezů vymlazují a obyvatelé bytovky je opakovaně ořezávají. Přesto sem ještě navíc byly dosázeny za dotaci obdobné dřeviny.
Záznamy: 1 - 11 ze 11